GENÇ OLANLARIN DEĞİL, EN GENÇ OLANLARIN SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GENÇ OLANLARIN DEĞİL, EN GENÇ OLANLARIN SİTESİ

SANAL ALEMLE GERÇEK DÜNYANIN BİRLEŞTİĞİ NOKTA

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

VeriSeli (BitTorrent) Ağı Terimleri İçin Türkçe Karşılıklar

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 279
İş/Hobiler : bilgisayar,internet
Lakap : göktuğ
Rep :
VeriSeli (BitTorrent) Ağı Terimleri İçin Türkçe Karşılıklar Left_bar_bleue0 / 1000 / 100VeriSeli (BitTorrent) Ağı Terimleri İçin Türkçe Karşılıklar Right_bar_bleue

VeriSeli (BitTorrent) Ağı Terimleri İçin Türkçe Karşılıklar Empty
MesajKonu: VeriSeli (BitTorrent) Ağı Terimleri İçin Türkçe Karşılıklar   VeriSeli (BitTorrent) Ağı Terimleri İçin Türkçe Karşılıklar Icon_minitimePaz Ekim 19, 2008 10:06 am

Seeder: Gönderen
Açıklamalar: Sözcük anlamı olarak Tohumcu oluyor ki bu pek de kulağa hoş gelmiyor. Yaptığı görevin tanımı bir dosyayı göndermek olduğu için gönderen karşılığını uygun gördüm.

Leecher: İndiren
Açıklamalar: Sözcük anlamı olarak Sülükçü gibi saçma bir şey oluyor, dolayısıyla kulağa hoş gelmiyor. Yaptığı görevi dosyayı indirmek olarak tanımlayabiliriz. İndirdikten sonra göndermeye devam ederse Gönderen konumuna geliyor. Buna görevi sebebiyle bulduğum karşılık İndiren.

Uploader: Yükleyen veya Yükleyici
Upload: Yüklemek
Açıklamalar: Upload terimini P2P dünyasıyla ilgileniyorsanız duymuş olmalısınız. Upload teriminin kelime anlamı daha önce de bilindiği gibi yüklemek. VeriSeli ağında Uploader kavramı biraz sonra bahsedeceğim "Takipçi"lere dosyayı ilk yükleyen kişiye verilen ad. Dolayısıyla Türkçe karşılığı Yükleyen oluyor.

Tracker: Takipçi
Açıklamalar: Tracker'ın sözcük karşılığı tam olarak Takipçi oluyor. VeriSeli dünyasında Takipçi'in görevi Yükleyenlerle İndirenleri buluşturmaktır.

Client: İstemci
Açıklamalar: Alıcı gibi bir sözcük karşılığı vardır. İstemciler "Takipçi"lerden indirdiğiniz .torrent dosyalarını açar ve indirip, gönderebilmenizi sağlar. Yaptığı iş sadece almak değil vermek de olduğu için ben İstemci adını uygun gördüm. Başka bir ad öneren olursa tartışabiliriz.

Blacklist(ed): Yasaklı
Açıklamalar: VeriSeli ağlarında bazı portlar (kapılar) takip edilme ihtimalinden dolayı yasaklı olduğu için bu portlara (kapılara) blacklisted, sözcük karşılığıyla kara listede gibi bir şey denir. Buna benim önerim daha rahat kullanılabildiği için Yasaklı.

Ratio: Oran
Açıklamalar: VeriSeli ağlarında Oran ne kadar paylaştığınızı açıklamaya yarayan bir düzenektir. Ne kadar gönderip, ne kadar indirdiğinizin oranını gösteren bu sistem için uygun gördüğüm karşılık "Oran"dır.
https://pcalem.yetkin-forum.com

VeriSeli (BitTorrent) Ağı Terimleri İçin Türkçe Karşılıklar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-