GENÇ OLANLARIN DEĞİL, EN GENÇ OLANLARIN SİTESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GENÇ OLANLARIN DEĞİL, EN GENÇ OLANLARIN SİTESİ

SANAL ALEMLE GERÇEK DÜNYANIN BİRLEŞTİĞİ NOKTA

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

İnternetten bulduğum bazı ilginç sorular

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Erkek Mesaj Sayısı : 279
İş/Hobiler : bilgisayar,internet
Lakap : göktuğ
Rep :
İnternetten bulduğum bazı ilginç sorular Left_bar_bleue0 / 1000 / 100İnternetten bulduğum bazı ilginç sorular Right_bar_bleue

İnternetten bulduğum bazı ilginç sorular Empty
MesajKonu: İnternetten bulduğum bazı ilginç sorular   İnternetten bulduğum bazı ilginç sorular Icon_minitimeSalı Eyl. 09, 2008 3:49 pm

BEDAVA YAZILIM GERÇEKTEN BEDAVA MI?

SORU: Merhaba, ben İnternet üzerinde bol bol bulunan freeware yazılımlara kafayı taktım. Bunlar gerçekten bedava mı? yoksa bir şekilde göremediğimiz, farkına varamadığımız bir bedel ödüyor muyuz? Demek istediğim, bu zamanda kim kime neyi bedava vermiş ki, değil mi? Kim günlerce uğraştığı bir programı sevabına dağıtır ki? Ben bu durumdan fena şüpheleniyorum. Nedir, şüphelerimde gerçek payı var mı, yoksa ben mi çok paranoyak oldum?

Suphi-İstanbul

CEVAP: Aslında şüpelerinde çokta haksız sayılmazsın. Ücretsiz yazılımlar genellikle piyasadaki yazılım ihityacını büyük şirketlere mahkûm olmadan doldurmak gerektiğini innan serbest programcıların ürünleridir. Arkasındaki mantık şudur; herkes elinden geleni yapsa, dünya daha fazla Bill Gates yaratmak zorunda kalmadan her türlü ihtiyacını karşılayabilir. Biraz sosyalist bir bakış açısı belki ama kesinlikle mantıklı. Ne var ki bazıları için ücretsiz programlar aslında avlanmakta kullanılacak balık yemleridir. Bu yüzden, ücretsiz bile olsa araştırmadan kurulması akıl kârı değildir. En güvendiğiniz siteden indirdiğiniz bir yazılımın içinde profesyonelce gizlenmiş bir trojen bulunabilir. Ama bu demek değildirki ücretsiz yazılımlar kötüdür. Yazılımlar da insanlar gibidir. Kimi iyidir, kimi kötüdür.

PROXY AYARLARI SORUM ÇIKARIYOR!
SORU: Selam, benim başım İnternet Explorer ile belada. Geçenlerde ADSL abonesi oldum ve eski modemi rafa kaldırıp hızlı internetin keyfini çıkarmaya başladım. Aslında çok da hızlı sayılmazi ama modemle kıyaslandığında uçuyor denebilir. Ama ADSL'ye geçtiğimden beri İnternet Explorer
sorun çıkarıyor. Ne zaman IE penceresi açmaya kalksam ekranda proxy ayarlarını bulmaya çalıştığını söyleyen bir mesaj çıkıyor ve ben de oturup IE'nin keyfinin yerine gelmesini bekliyorum. Her seferinde bunu yapmasından bıktım, bunun çaresi nedir?

Gökan-İstanbul

CEVAP: İnternet Explorer'ın proxy ayarlarını ararken uyuya kalmasının tek sebebi var, o da gerçekte bulunacak herhangi bir ayarın olmaması. O yüzden en iyisi ilgili seçeneği kapatmak. IE penceresini üst araç çubuğunda bulunan ''Araçlar'' (tools) menüsünün altındaki ''Seçenekler'' (İnternet Options) şıkkına tıkla. Açılan pencerenin üstündeki seçeneklerden ''Bağlantılar'' (Connections) kısmına gir, alttaki ''Lan ayarları'' (Lan Settings) tuşuna tıkla. Açılan yeni penceredde üç tane kutucuk göreceksini bunların üçünüde devre dışı bırak Böylece IE her açıldığında proxs ayarı bulmaya çalışmaktan vazgeçecektir.

MASAÜSTÜNDEKİ KÜÇÜK DETAY
SORU: Windows XP kullanıyorum be masaüstüm bir sürü klasör, kısayol vs ile dolu. Ama benim şikayetim masaüstümün çok kalabalık olması değil. Bir arkadaşım masaüstüne bakarken bir detayı farkettim, onun ikonlarının altlarındaki isim etiketleri benimkiler gibi çerçeve içinde değil, arkalarında kalan masaüstü resmini gösterecek kadar saydam. hoş bir detay ama kendi bilgisayarımda yapmaya kalkınca ayarını bulamadım. Nerede gizli olduğunu biliyor musunuz?

Serpil-Ankara

CEVAP: Bunu ayarlamak çok basit, ama maalesef ayarı göz önünde bir yerde değil. Windows XP'nin görsel efekt ayarlarının büyük bir kısmı biraz sapa bir yerde gömülü. Önce ''Bilgisayarım'' ikonuna sağ tıklayın, açılan pencereden ''Özellikler > Performas >'' diyorsunuz. Burada bir liste bulacaksınız, aşağılara doğru ''Menü'' öğelerini seçtikten sonra gölgelensin şeklindeki şıkkı bulup işaretleyin. Bundan sonra masaüstü ikonlarınız etiketleri arka plan resmini gösterecek biçimde saydam olacaktır.
https://pcalem.yetkin-forum.com

İnternetten bulduğum bazı ilginç sorular
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-